Zwar - strona nieoficjalna

Agape Białołęka 1:8 KS ZWAR WARSZAWA
UKS Irzyk 5:0 Drukarz Warszawa
Escola Varsovia 11:0 Orły Zielonka

Czego nie powinienem robić?

Powszechnie wiadomo, że wielu rodziców, którzy w młodości uprawiali jakąś dyscyplinę sportową, lecz nie osiągnęli znaczących wyników, właśnie poprzez dzieci chce zrealizować swoje zawiedzione i często wygórowane ambicje. Dzieci zmuszane są do wykonywania bardzo trudnych i całkiem nieodpowiednich dla nich ćwiczeń, często przeciążane treningiem.

Pozbawia się je w ten sposób dzieciństwa, szans wszechstronnego rozwoju fizycznego i psychicznego. Liczy się tylko jeden cel – jak najszybciej wychować własnego mistrza. Komercjalizacja sportu, a co za tym idzie duże profity finansowe czołowych sportowców, często decydują o wyborze dyscypliny sportowej dla swoich dzieci, w przekonaniu, że tą drogą można zapewnić im dostatnią przyszłość(*)

Niekiedy niezwykle zaangażowani rodzice tworzą wręcz grupy nacisku na trenerów czy instruktorów, żądając od nich (często skutecznie) zwiększania obciążeń treningowych do granic wytrzymałości dorosłych wyczynowców. Humorystycznie rzecz ujmując, mówimy wtedy, że przy jakiejś sekcji dziecięcej klubu działa „KOT”, czyli „Komitet Oszalałych Tatusiów”. Największym dramatem jest to, że tym ludziom bardzo trudno cokolwiek wytłumaczyć. Oni mają wizję przyszłej kariery sportowej swoich pociech, oni je sponsorują, wspierają finansowo klub, oni kiedyś sami uprawiali sport i oni wiedzą wszystko najlepiej.

Zachowanie niepożądane:

1. Presja

Jedna z najczęstszych przyczyn rezygnacji dzieci z uprawniania sportu. Rodzice, często w dobrej wierzę, chcąc zmotywować dziecko, osiągają zupełnie odwrotny efekt w postaci wywierania presji z którą młody człowiek nie jest w stanie sobie poradzić. Zamiast skupić się na radości z gry, myśli o tym, aby nie zawieść rodziców i spełnić ich oczekiwania.

Traktujmy sport jako powód do uśmiechu naszego dziecka!

2. Pretensję

Bardzo często młodzi piłkarze muszą radzić sobie z oczekiwaniami stawianymi przez osoby dorosłe, które w ich oczach są na poziomie dla nich nie osiągalnym. Wspierajmy swoje dziecko, niech wie, że zawsze ma w nas oparcie. Nie można dopuścić do sytuacji w której rodzic ma pretensję do swojej pociechy o zachowanie podczas meczu. Dziecko powinno wiedzieć, że rodzice są osobami, które zawsze je wspierają.

Dajmy szansę każdemu popełnić własne błędy!

3. Oczekiwanie wyników

Niestety bardzo często rodzice zapominają o tym, że pierwsze treningi to początek długiej drogi nauczania gry w piłkę, gdzie dopiero na samym końcu są wyniki. W latach juniorskich wyniki zawsze powinny być na dalszym planie, gdyż liczy się proces wychowania piłkarza, a nie zwycięstwo w osiedlowym turnieju. W tak młodym wieku zwycięstwa to bardzo często kwestia przypadku i dziś najlepsza drużyna, jutro może być tą najgorszą. Należy o tym zawsze pamiętać i nie wywierać presji związanej z wynikami, ponieważ nie mają one żadnego przełożenia na dalszy rozwój dziecka.

W etapie nauczania gry, nie liczą się wyniki a postęp zawodników!

4. Pretensję do trenera

Trener dla dzieci jest osobą, którą darzą autorytetem i często w ich oczach jest to wzór umiejętności do których chcą dążyć. Niestety bardzo często rodzice swoimi działaniami, świadomymi lub nie, podważają autorytet trenera, stawiając dziecko w trudnej sytuacji, gdzie musi wybrać kogo się słuchać. Niedopuszczalną rzeczą, jest sytuacja w której rodzic wydaję polecenia dotyczące treningu lub meczu, które często są sprzeczne z wskazówkami trenera! Przyprowadzając dziecko na zajęcia, trzeba zrozumieć, że oddajemy je w ręce trenera, który ma swój pomysł i za który odpowiada. Młody piłkarz musi wiedzieć, że w trakcie meczu musi słuchać tylko jednej osoby, dzięki czemu wskazówki są jasne i przejrzyste. Wydawanie przez rodziców własnych instrukcji powoduję zamęt i niepewność u dziecka, które zamiast skupić się na grze, zastanawia się kogo w danej sytuacji ma posłuchać. Jest to podważenie autorytetu trenera w oczach dzieci. Wystarczy, że jeden rodzic żywiołowo instruując swoje dziecko, poprzez własne wskazówki, wprowadza niepewność w szeregach innych dzieci, które widząc co się dzieję na trybunach, same nabierają wątpliwości. Rodzice muszą zrozumieć, że podczas treningu i meczu to trener jako jedyny wydaję polecenia i to on za to odpowiada. Podobnie rzecz ma się z kwestią związaną z zachowaniem dzieci. Bardzo często przewrażliwieni rodzice, kwestionują decyzję trenera, podważając jego autorytet w oczach dziecka, które myśli, że skoro mama lub tata się nie zgadzają z decyzją trenera, to ja też mogę bo on na pewno nie ma racji. Należy zrozumieć, że trener i rodzice grają razem w jednej drużynie, której celem jest dobro danego dziecka.

Zaufajmy trenerowi i nie podważajmy jego autorytetu!

5. Brak zainteresowania

W tak młodym wieku zdecydowana większość dzieci nie jest w stanie określić swoich zainteresowań, a ich wybór jest często przypadkowy i podyktowany chwilą, bądź innymi okolicznościami. Jeśli jednak dziecko chętnie przychodzi na treningi, to trzeba je wspierać i okazać zainteresowanie jego postępami. Na samym początku, młody człowiek ma mnóstwo wątpliwości i najgorsze co można zrobić to zostawić go z tymi problemami samemu. Dziecko oczekuje naszego zainteresowania, chcę wiedzieć, że rodzice go wspierają i obserwują jego postępy. Najgorsze co możemy zrobić to uznać, że treningi są jego prywatną sprawą i nas nie interesują.

Graj z dzieckiem w jednej drużynie, jako jej część!

* - Tadeusz Kołder

W najbliższym czasie zespół nie rozgrywa żadnego spotkania.

Agape BiałołękaKS ZWAR WARSZAWA
Agape Białołęka 1:8 KS ZWAR WARSZAWA